248888170
 

Peynire duyduğumuz hürmet

En son güncellendiği tarih: Şub 15

Balıkesirliler için peynir ve zeytin kutsaldır desek kesinlikle yanlış olmaz. Burada insanlar küçüklüklerinden beri peynire, zeytine ve zeytinyağına çok ciddi saygı duyarak büyütülüyorlar. Sofraların baş tacı olan zeytin ve peynir aynı zamanda geçim kapısı da olunca doğal olarak her zaman hürmet görmekte.


Balıkesir'de her hafta sonu kahvaltısında, masada hiç olmazsa en az 3 farklı ve birbirinden lezzetli peynir çeşitleri ( İvrindi kelle, Manyas kelle, sepet peynirleri, tulum peyniri çeşitleri, veya klasik ezine peniri ....vs) ile en az 2 çeşitte tadına doyum olmayan zeytin çeşidi bulunur. Hatta bazı sofralarda öylesine bir peynir aşkı var ki, peyniri keserken bile dağılmamasına özen gösterilir, çünkü peynir asla israf edilmeyecek kutsal bir tattır buralarda. İstanbul'da, Ankara'da İzmir'de yada diğer büyük şehirlerde asla bulamayacağınız veya bulsanız bile buradaki kaliteye asla yaklaşamayacak olan İvrindi kelle, Manyas kelle veya klasik ezine peyniri memurundan işçisine zengininden fakirine her sofrada mutlaka bulunur.


Peynir sadece kahvaltıda yenen bir ürün olmadı hiç Balıkesir'de. İster öğlen ekmeğine katık olarak ister çat kapı gelen misafirlere muhteşem Balıkesir simidinin yanında dilimlenerek isterse yaz akşamları kavun - kapuzla beraber yenilerek sofraların vazgeçilmez tadı olmuş her zaman.


Hayvancılık için mükemmel doğası ve imkanları sayesinde Balıkesir tam bir et ve süt ürünleri cenneti olmuş zamanla. Ama burada üretilen lezzetler de hep bakir kalmış. Bize hep aynı tatlar sunulmuş büyükşehirleri fetheden dev şirketler tarafından. Köylünün yaptığı o muhteşem tatlara hiç ulaşamamışız.


İvrindi pazarından alınan kelle peynirinin tadını hangi markette bulabilirsiniz?

Hem de 2-3 yıl özenle bekletilmiş olanları var ki... Damak çatlatıyor.


Yada Havran'daki teyzelerin sepet peynirlerini?

Mihaliç peynirinin tadını büyük şehirlerde nereden bileceğiz?


Eski büyük şehirliler olarak işte bizim yola çıkma nedenimiz bu.. Sevdiklerimize bu eşsiz güzellikleri ulaştırmak.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör