248888170
 

Manyas Kelle PeyniriManyas Kelle Peyniri Nedir?


Muhteşem lezzeti ve eşsiz kokusu ile Manyas Kelle peyniri, Balıkesir’in gözde peynirlerinden biri olarak sofranızın en güzel yerini almaya adaydır. Doğal gıda ürünleri denildiğinde, en çok tüketilen peynir çeşitleri arasında yer alır.


Genellikle bu organik ürün tam yağlı kıvırcık koyun sütünden imal edilir. Sert, tuzlu ve bol gözenekli bir peynir olan Manyas Kelle Peyniri, son derece doyurucudur ve besleyicidir. Aromalı peynir sevenlerin en iyi tercihi olarak görülmektedir.


Dışı ince olan ve beyaz bir kabuğa sahip Manyas Kelle Peyniri iri gözenekleri olan ve hafif renkli bir peynir olarak görülür. Tarihi yaklaşık 250 yıla kadar dayanmaktadır.


Yöresel ürünler içerisinde sıkça kullanılan Manyas Kelle Peyniri, günümüzde çoğu peynir tüketicisinin bazı kokulara olan hassasiyetlerinden dolayı inek, keçi, koyun sütünden yararlanarak yapılabilmektedir.


Balıkesir’in ünlü peynirlerinden olan Manyas Kelle peyniri, Mihaliç peynirine benzetilmektedir. Hatta bazı yerlerde aynı ürünün farklı bir ismi olarak Mihaliç peyniri kullanılmaktadır.


Manyas Kelle peyniri, Zeynirpeytin ekibinin, size önereceği en güzel peynirlerinden bir tanesidir.


Manyas Kelle Peynirinin Faydaları Nelerdir?


Manyas Kelle peyniri sert bir peynir olduğu için gündelik almamız gereken fosfor ihtiyacının yarısını karşılamaktadır.


● Kalsiyum ve mineral yönünden fazlasıyla zengin olan bu peynir türü, kemikler ve diş gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğal gıda ürünleri arasında diş gelişimi açısından kalsiyum en önemli mineraldir. Manyas Kelle peyniri sayesinde birçok kanser hastalığına yakalanma riski azalır.


● Manyas Kelle peyniri içerisinde A,D,E,K vitaminleri bulundurmaktadır ve bu vitaminlerin yağda çözünebildiği bilinmektedir. Bu vitaminler yağda çözülebildiği için vücutta depolanabilirler. Çoğu organik üründe görüldüğü gibi, bu vitaminler cildin iyileşmesi, görme yetisinin iyileşmesi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, kemik ve kas sisteminin desteği gibi önemli alanlarda yardımcı olmaktadır.


Manyas Kelle peyniri B grubu vitaminlerini de içinde barındırır. B grubu vitaminleri suda çözünen türde vitaminlerdir. B2, B6 ve B12 vitaminleri için kaynak oluşturur.


Tüm bu faydalara ve lezzete kolaylıkla ulaşabilmek için Zeynirpeytin ekibi her zaman yanınızda.
17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör